Partner wydania
Partner wydania
Polacy na różne sposoby wspierają liczne organizacje i akcje charytatywne. Czy wiedzą jednak, w jaki sposób pożytkowane są te datki? Czy można powiedzieć, że nasza pomoc realnie zmieniła życie potrzebujących? Prześledźmy to na przykładzie UNICEF Polska.

Chyba każdy zna refren piosenki głoszący, że "wszystkie dzieci nasze są". Z podobnym przesłaniem wychodzi do świata UNICEF i robi wszystko, by najmłodszym żyło się lepiej. Według założeń organizacji, każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. UNICEF Polska każdego roku wspiera kilka wybranych programów w różnych krajach na świecie. Dowiedz się, gdzie w ostatnim czasie trafiła pomoc Polaków.

Syria
Dzieci w Syrii zmagają się ze skutkami wojny trwającej już blisko 7 lat. Konflikt zbrojny dotknął niemal 6 mln najmłodszych, którym każdego dnia brakuje lekarstw, wody, żywności czy prądu. Wiele dzieci jest rannych, chorych i niedożywionych. Jest to równoznaczne z codzienną walką o przerwanie. UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc syryjskim dzieciom. Tylko od początku 2017 r. Polacy przekazali prawie 2 mln złotych na ten cel! Przedstawiciele organizacji są stale na miejscu i docierają do potrzebujących na terenie niemal całego kraju. Jest to nie lada osiągnięcie, gdyż wskutek trwającego konfliktu ponad 2,8 mln najmłodszych znajduje się na obszarach trudno dostępnych, w tym aż 280 tys. na terenach całkowicie odciętych od pomocy humanitarnej.
Obecnie, zimą, wsparcie skupia się na dostarczaniu dzieciom z Syrii i krajów ościennych, jak Liban, Jordania czy Irak, ciepłych butów, odzieży i koców. Pomoc finansowa zapewnia najmłodszym dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej oraz pozwala na ogrzanie szkolnych klas, w których mogą schronić się przed mrozem i czuć się bezpiecznie. Skalę problemu doskonale pokazują liczby – aż 1,7 mln dzieci w samej Syrii nie chodzi do szkoły, także z powodu braku ogrzewania w klasach.

Źródło: Unicef

Nepal
Pod koniec kwietnia 2015 r. potężne trzęsienie ziemi spustoszyło Nepal. Prawie 9 tys. osób straciło życie, a ponad 22 tys. zostało rannych. W okamgnieniu domy, szpitale i szkoły przestały istnieć. Według szacunków UNICEF, 1,1 mln dzieci zostało dotkniętych skutkami kataklizmu i, jak w każdej sytuacji kryzysowej, to one ucierpiały najbardziej.
Ogromny wkład w udzielenie pierwszej i najpilniejszej pomocy potrzebującym mieli również Polacy przekazując na ten cel ponad 2,8 mln złotych. Rok później w odpowiedzi na kampanię UNICEF Polska, #PamiętamyPomagamy, kolejny 1 mln złotych przekazano na zakup szczepionek przeciwko odrze, gruźlicy i polio, a także ich bezpieczny transport i przechowywanie. Ze względu na uwarunkowania terenu, wiele dzieci w zniszczonych wioskach w Nepalu wciąż jest pozbawionych dostępu do podstawowej opieki medycznej i ratujących życie szczepień, wskutek czego grożą im choroby, które w naszym kraju zostały już praktycznie wyeliminowane. Dla dziecka w Nepalu gruźlica, odra czy polio jest niemalże wyrokiem śmieci. UNICEF cały czas jest obecny na miejscu i prowadzi swoje działania .

Mali
To jeden z 25 najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów świata, który leży w Afryce Zachodniej. Jednym z jego największych problemów jest bardzo wysoki współczynnik umieralności dzieci do 5. roku życia (których jest w Mali 3 mln). Aż 128 dzieci na 1000 umiera przed swoimi 5. urodzinami, niejednokrotnie z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać. Podczas porodu umiera też wiele matek, osierocając pozostałe potomstwo. Dodatkowo niezwykle istotnym problemem jest niedożywienie dzieci. 23 proc. dzieci rodzi się w Mali z niską masą urodzeniową, a tylko 38 proc. jest karmionych naturalnie (piersią). Prawie 1/3 dzieci do 5. roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia.
UNICEF działa w Mali na rzecz poprawy warunków życia matek i dzieci, zarówno podczas ciąży, jak i po ciąży. Ponadto walczy o dostęp do wody pitnej, budowę sanitariatów i odkażanie zanieczyszczonych źródeł. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia w Mali szkolony jest personel medyczny, by wszyscy mieszkańcy kraju mieli dostęp do opieki medycznej. Na ten cel w 2015 roku Polacy przekazali ponad 15 mln złotych.
Kolejnym palącym problemem w Mali jest edukacja. Wskaźnik upowszechnienia edukacji na poziomie podstawowym wynosi 71,6 proc. dla chłopców, a dla dziewcząt 62,6 proc. Statystyki te wyglądają o wiele bardziej alarmująco w przypadku dzieci starszych – 2/3 nie chodzi do szkoły średniej. UNICEF od lat buduje szkoły oraz dostarcza dzieciom przybory, tworząc warunki niezbędne do nauki.

Źródło: Unicef

Ukraina
Podczas konfliktu na Ukrainie z powodu walk ucierpiało ponad 1,7 mln dzieci. Wiele z nich musiało opuścić swój dom, innym brakowało wody, podstawowej pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego, aby znów móc uczyć się, bawić i śmiać. UNICEF walczy, by mogły normalnie żyć i zapomnieć o traumie, którą przeżyły. Żeby umożliwić im naukę i życie na odpowiednim poziomie, odbudowano już wiele szkół i dostarczono materiały edukacyjne, zestawy sanitarne i niezbędne produkty, jak ciepła odzież. 2,5 mln osób otrzymało dostęp do czystej wody pitnej i sanitariatów, a dzięki zestawom dla położnych umożliwiono bezpieczne przyjście na świat blisko 30 tys. dzieci. Dzięki zaangażowaniu Darczyńców UNICEF z Polski na programy pomocy dzieciom na Ukrainie trafiło prawie 500 tys. złotych.

Sudan Południowy
Najmłodsze państwo świata, położone w północno-wschodniej Afryce. Liczba ludności waha się od 8 do 11,5 mln, z czego niemal połowę stanowią dzieci. Po wieloletniej wojnie domowej kraj zmaga się z kryzysem humanitarnym. Nie funkcjonują instytucje społeczne i ekonomiczne. Setki tysięcy rodzin opuściło swoje domy w poszukiwaniu schronienia. Brakuje dostępu do wody pitnej, opieki medycznej, a warunki sanitarno-higieniczne są katastrofalne. Przez zanieczyszczoną wodę rozprzestrzeniają się śmiertelne choroby, w tym cholera, polio czy odra, którym zapobiegłyby szczepienia. Poziom analfabetyzmu jest bardzo wysoki, a 58 proc. najmłodszych nie uczęszcza do szkoły. Podstawowe prawa dzieci nie są postrzegane – częstym zjawiskiem jest przemoc, porwania czy rekrutowanie ich przez siły zbrojne stron konfliktu.
UNICEF wciąż próbuje złagodzić skutki kryzysu humanitarnego w Sudanie Południowym. W ubiegłym roku leczonych było ponad 62 000 niedożywionych dzieci, 395 000 zostało zaszczepionych na odrę, a ponad 21 000 skorzystało z tymczasowych miejsc do nauki. Pracownicy UNICEF rozpowszechniają wiedzę na temat praw dziecka oraz szkolą nauczycieli w zakresie edukacji podczas kryzysów. Prowadzone są również kampanie mające na celu zaprzestania wykorzystywania szkół jako baz militarnych.
Dzięki zaangażowaniu Polaków, od 2014 roku UNICEF w Sudanie Południowym otrzymał prawie 3 mln złotych na realizację programów pomocy dzieciom.

Sierra Leone
Jeden z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów świata, położony w Afryce Zachodniej. W trwającej 11 lat wojnie domowej zginęło tysiące mieszkańców, ponad 2 mln zostało zmuszonych do ucieczki z kraju, a infrastruktura praktycznie przestała istnieć. Źródłem utrzymania większości mieszkańców jest prymitywne rolnictwo i rybołówstwo. 20 proc. dzieci umiera przed swoimi 5. urodzinami, a 37 proc. z nich z powodu niedożywienia. Większości pozostałych zgonów można by zapobiec – ich przyczyną są infekcje, ograniczony dostęp i niski poziom opieki medycznej i tradycyjne wierzenia, które powodują, że część ludzi nie chce korzystać ze zdobyczy współczesnej medycyny. Tylko 55 proc. mieszkańców posiada dostęp do wody pitnej, a zaledwie 13 proc. do urządzeń sanitarnych. Liczby mówią same za siebie.
UNICEF dostarcza do Sierra Leone szczepionki przeciwko gruźlicy, polio, odrze i tężcowi oraz zapewnia system chłodni do przechowywania leków. Prowadzi szkolenia i akcje mobilizacji mieszkańców, by zachęcić jak najwięcej rodziców do szczepienia dzieci. Darczyńcy z Polski od 2006 r. włączają się w pomoc – dzięki wsparciu otrzymanemu w samym 2006 r. UNICEF zapewnił szczepionki i sprzęt niezbędny do szczepień w latach 2007-2009. W tym okresie spadła liczba notowanych przypadków odry i nie było epidemii. Fundusze zebrane wiosną 2011 roku pozwoliły na wybudowanie studni i latryn w 10 ośrodkach zdrowia. Środki pozyskane podczas trzeciej akcji na rzecz tego afrykańskiego kraju przekazane zostały na zakup ponad 600 tys. dawek szczepionek dla dzieci. Łącznie do tej pory polscy darczyńcy wsparli projekty UNICEF w Sierra Leone kwotą 4,3 mln zł.

Źródło: Unicef

Możemy być dumni, że nasza polska pomoc ma realny wpływ na poprawę życia tych, którzy często sami obronić się nie mogą, czyli dzieci. Form wsparcia jest wiele. Można dokonać jednorazowej wpłaty na konto UNICEF albo zdecydować się na comiesięczne darowizny. Jeżeli ktoś nie może pozwolić sobie na bezpośrednią pomoc finansową, również nic straconego. Można zakupić wodę oznaczoną logo UNICEF, wziąć udział w biegu ulicznym lub przekazać 1 proc. podatku. Dla chcącego nic trudnego! A każdy grosz może przyczynić się do uratowania życia kolejnego dziecka.