Partner wydania
Partner wydania
Mają sławę i pieniądze, ale – jak się okazuje – to dla nich nie jest najważniejsze i nie spoczywają na laurach. Wiele znanych osobistości: aktorów, piosenkarzy czy sportowców chce pomóc i zwrócić uwagę świata na problemy, których często nie dostrzegamy albo, co gorsze, nie chcemy dostrzec. Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF, bo o nich mowa, reprezentują UNICEF na całym świecie, również w Polsce.

Ambasador Dobrej Woli jest tytułem honorowym Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Osoby przyjmujące ten tytuł zobowiązują się do nagłośnienia informacji o sytuacji dzieci, apelują o wsparcie, promują działania organizacji. Na świecie takich osób jest naprawdę wiele. To znane postaci ze świata filmu, sportu, muzyki, które swoją twarzą i dokonaniami chcą wskazać na palące problemy potrzebujących. Każda z tych osób otrzymuje tytuł Ambasadora, gdy już w jakiś sposób pokaże swoje zaangażowanie w sprawy związane z pomocą na rzecz dzieci.
Pierwszym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF był Danny Kaye w 1954 roku. Tytuł ten został wypracowany również przez m.in. przez Audrey Hepburn, która mocno zaangażowała się w działania UNICEF.
Ambasadorowie działają zawsze pro bono. Ich działalność może przybierać różne formy: publicznych wystąpień albo podróży do zagrożonych wojną, głodem czy epidemią regionów świata.

Ambasadorowie na świecie
Nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF na świecie, ale warto przypomnieć kilka osób, które przez lata brały udział w różnych akcjach organizacji.

Mia Farrow od prawie 20 lat pomaga dzieciom jako Ambasador UNICEF. Angażuje się w akcje pozyskiwania funduszy dla potrzebujących dzieci, nie raz odwiedziła Darfur czy Sudan, zabierając ze sobą syna, który także jest zaangażowany w działalność na rzecz UNICEF. W 2008 roku magazyn "Time" nazwał ją jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie.

Sir Roger Moore już od 1991 roku wspierał akcje UNICEF. Odwiedził m.in. Honduras, Kostarykę i Gwatemalę. Zwracał uwagę na sprawy związane z HIV i AIDS. Niejednokrotnie przedstawiał problemy dzieci na forum publicznym. W 1995 roku wraz z UNICEF uruchomił program "Check out for Children" w partnerstwie z siecią hotelową Starwood, właścicielem m.in. hoteli Sheraton. Efektem jest zebranie do dziś ponad 35 mln dolarów na wsparcie programów szczepień ochronnych dzieci na całym świecie.

David Beckham jest Ambasadorem od 2005 roku. Wciąż bierze udział w licznych akcjach UNICEF, takich jak kampanie telewizyjne, wizyty w krajach dotkniętych klęskami, m.in. Sierra Leone. Sportowiec i celebryta uczcił swoją dziesięcioletnią współpracę z UNICEF zakładając fundusz The 7 Fund, który wspiera najbardziej potrzebujące dzieci dotknięte biedą, dyskryminacją i przemocą, m.in. w Bangladeszu, Kambodży czy Centralnej Wschodniej Europie.

Ambasadorowie w Polsce
W Polsce Ambasadorami Dobrej Woli UNICEF są Małgorzata Foremniak, Artur Żmijewski, Majka Jeżowska, Magdalena Różczka, Robert Lewandowski i Robert Korzeniowski.

Małgorzata Foremniak od lat pracowała na rzecz dzieci, mówiła o prawach najmłodszych, spotykała się z dziećmi w szpitalach i w szkołach. Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF została w 2005 roku i cały czas aktywnie wspiera działania UNICEF. Przez lata swojej pracy na rzecz dzieci Małgorzata Foremniak brała udział w spotkaniach z dziennikarzami, przy wielu okazjach mówiła o prawach najmłodszych. W 2006 roku jako pierwszy polski Ambasador Dobrej Woli UNICEF pojechała na misję do Sierra Leone. Celem kampanii było zebranie funduszy na szczepienia przeciw odrze. Sukces akcji przerósł początkowe założenia, a sama kampania została uznana za najlepszą kampanię społeczną 2006 roku.

Majka Jeżowska otrzymała tytuł Ambasadora w 2003 roku. Ta polska wokalistka i właścicielka wytwórni fonograficznej od lat angażuje się w projekty związane z dziećmi. Oprócz tytułu Ambasadora Dobrej Woli UNICEF należy do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu, działa także na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi. W ramach UNICEF bierze udział w światowym projekcie organizacji "Wszystkie Kolory Świata", który ma na celu kształtowanie wśród najmłodszych postawy tolerancji i otwartości na nowe kultury.

Artur Żmijewski od 2007 roku jako Ambasador Dobrej Woli aktywnie angażuje się w działania UNICEF. Aktor był na misji w Etiopii i Mali, wspierał akcje "Na ratunek dzieciom w Kongo", kampanię dla Sudanu Południowego czy projekt "Reszta w Twoich rękach". Brał udział w Błękitnym Marszu Pokoju ONZ, a także w szeregu mniejszych inicjatyw UNICEF. W 2017 roku razem z Robertem Korzeniowskim i Łukaszem Nowickim wyjechali do obozów dla syryjskich uchodźców w Jordanii, aby zebrać materiały o sytuacji dzieci, które tam mieszkają.

Magdalena Różczka jest Ambasadorem od 2010 roku. Aktorka wspierała UNICEF m.in. przy kampaniach Karuzela Cooltury czy "Reszta w Twoich Rękach", w ramach której pojechała na misję do Gruzji. Włącza się w promocję działań UNICEF poprzez m.in. promocję kampanii 1%.

Robert Lewandowski od lat angażuje się w akcje charytatywne. Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF został w 2014 roku. Wziął wtedy udział w kampanii "Głos Dzieci”, mającej na celu nagłośnienie problemu i zaangażowanie społeczeństwa europejskiego w działania na rzecz dzieci uchodźców. Materiały do promocji tej kampanii powstały w czasie wizyty Roberta Lewandowskiego w obozie Zaatari w Jordanii. Dodatkowo piłkarz wspierał projekt "Reszta w Twoich rękach" oraz kampanię UNICEF Polska na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.

Robert Korzeniowski od ponad 10 lat angażuje się w działalność organizacji, a w 2017 roku otrzymał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF. Olimpijczyk brał udział m.in. w światowej akcji charytatywnej związanej z 50-leciem Smerfów, dwukrotnie reprezentował UNICEF na organizowanej w Świnoujściu Karuzeli Cooltury, wsparł także kampanie Nepal 2016 #PamiętamyPomagamy, Trening z Mistrzem i program UNICEF Prezenty bez Pudła. W 2017 roku razem z UNICEF Polska był w Syrii i Jordanii, aby później apelować o wsparcie na rzecz dzieci z Syrii.

Jak widać Ambasadorowie nie próżnują i nie ustają w swoich działaniach na rzecz potrzebujących dzieci. Lecz UNICEF nie zamyka się jedynie na współpracę z Ambasadorami Dobrej Woli. Działa razem z wieloma innymi osobistościami świata kultury i sportu angażującymi swój czas i wizerunek w działania organizacji, a także z organizacjami i partnerami korporacyjnymi, którzy dzięki prowadzonemu biznesowi, produktom i realizowanej strategii wspierają działania UNICEF na rzecz zapewnienia lepszej przyszłości dla wszystkich dzieci.
Julia Wiśniewska